Probiotiká – Čo by ste o nich mali vedieť?

posted in: Oznamy | 0

V črevách sa nachádzajú prospešné mikroorganizmy – najmä baktérie a kvasinky (črevný mikrobiom). Sú dôležité pre správny vývoj a funkciu imunitného systému, trávenie niektorých zložiek potravín. Chránia pred škodlivými mikroorganizmami a pred rozvojom alebo zhoršením niektorých ochorení. Na zabezpečenie prirodzenej funkcie črevného mikrobiomu je dôležitá pestrá a rozmanitá starva.

Čo sú probiotiká?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy (napríklad laktobacily, bifidobaktérie, kvasinky) ktoré môžu mať pri dostatočnej dávke prospešné zdravotné účinky. Zdrojom probiotík v potravinách sú napríklad jogurty, bryndza, kefír, kyslá kapusta alebo kvasené uhorky.

Aký majú význam?

Probiotiká môžu dočasne podporiť oslabené alebo narušené funkcie trávenia napr. pri užívaní antibiotik, pri nesprávnom stravovaní alebo niektorých ochoreniach.

Odporúčajú sa užívať v nasledovných situáciach:
1.) Pri niektorých bakteriálnych a vírusových hnačkách
2.) Pri cestovaní napr. pri cestovateľských hnačkách
3.) Pri ochoreniach ako je napr. syndrom dráždivého čreva, chronická zápcha a pod.
4.) Pri hnačkách po diétnych chybách
5.) Pri užívaní niektorých liekov ako sú napr. antibiotiká

Prebiotiká vs Probiotiká

Prebiotiká slúžia ako potrava pre telu prospešné mikroorganizmy.
Probiotiká sú telu prospešné mikrorganizmy. Ich užívaním zvyšujete množstvo telu prospešných mikrorganizmov a posilňujete ich funkciu.

Čo treba vedieť pri výbere probiotika?

1.) Neexistuje významný rozdiel v účinnosti medzi jedno a viacdruhovými prípravkami. Neplatí že viac druhov mikroorganizmov prináša zaručene lepší efekt.
2.) Správna a účinná dávkla je tá, ktorá bola testovaná výrobcom. Vyšší počet mikroorganizmov nezaručuje vyššiu účinnosť.
3.) Väčšina prípravkov obsahuje počet mikroorganizmov v rozmedzí jednej až desiatich miliárd.
4.) Pri rozmanitej a zdravej strave nepotrebujete dlhodobo a pravidelne užívať probiotiká, pretože prirodzene podporujete bezproblémové trávenie.

Probiotiká a užívanie antibiotík

Probiotiká nahrádzajú niektoré funkcie prirodzených mikroorganizmov, ktoré boli narušené antibiotikami. Po čase sa prirodzené mikroorganizmy opäť obnovia.

Probiotiká potláčajú rast mikroorganizmov, ktoré spôsobujú hnačky a iné ťažkosti.

Pre koho môže byť užívanie probiotík rizikové?

Probiotiká avšak majú negativne účinky a obzvlášť sú rizkové pre ľudí ktorý majú problémy:
1.) S poruchami imunity (vážne imunodeficiencie)
2.) So závažnými chronickými ochoreniami, napr. syndrom krátkeho čreva u detí
3.) S onkologickými ochoreniami

UPOZORNENIE: Ak patríte k rizikovým skupinám pacientov, pred užívaním probiotík sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom a pri užívaní probiotík sa riaďte jeho pokynmi.